Viscerální manipulace
Viscerální terapie je nový druh terapie, který se zabývá cíleným ošetřením vnitřních orgánů a jejich závěsných aparátů, léčbou funkčních poruch vnitřních orgánů a léčbou onemocnění kloubů, páteře a mnoha dalších, která mají souvislost s vnitřními orgány. Jde o jemnou a relativně hloubkovou léčbu tkání.
Pro zdraví je důležitý vztah mezi orgány (viscera) a strukturou těla (svaly, membrány, fascie a kosti). Pokud orgány nemohou být v harmonickém pohybu s okolní strukturou, dochází k napětí, adhezi nebo posunutí, to působí na ostatní orgány a tím vznikají různá onemocnění a dysfunkce.
Omezení pohyblivosti v oblasti fascií může mít mnoho příčin:
- zánět tkáně způsobený infekcí
- přímé trauma
- pooperační komplikace
- opakovaný nevhodný pohyb
- stres
- špatné držení těla
- vliv zevního prostředí
- a další.
Lektorka Galina Vladimirovna Ponomareva
Při následném hojení tkáně vzniká jizva. Může se také vyvinout adheze (slepení) − oblast, v níž jsou vlákna tkáně vysušena, takže se změní jejich uspořádání. Tímto způsobem zranění tělo poznamenává a může funkci tkání ovlivňovat i dlouho po úrazu (operaci, zánětu atd.). Tato oblast má kvůli změněné struktuře menší pohyblivost, následkem čehož mohou v okolních tkáních dojít k sekundárním funkčním změnám a obtížím, které mohou být odstraněny pouze uvolněním oblasti primárního omezení. Z tohoto důvodu se viscerální manipulace nezaměřuje pouze na místo bolesti a symptomy, ale vyšetřuje celé tělo a hledá hlavní příčinu napětí a nerovnováhy.
Viscerální manipulace slouží jak k terapii, tak i k diagnostice. Vychází z toho, že zdravé orgány mají fyziologický pohyb. A to vzájemný pohyb díky serózním membránám obalujících orgány, ale i díky fasciím, vazům a ostatním tkáním. Fyziologický pohyb je daný nervovým systémem (motorickým = kosterní svalstvo, autonomním = pohyb bránice, srdce a peristaltický pohyb), kraniosakrálním rytmem a viscerální motilitou. Fyziologický kraniosakrální rytmus má 8-12 cyklů/min. a viscerální motilita má 7-8 cyklů/min. Ve viscerální terapii nás zajímá viscerální mobilita – pohyb samotného orgánu, ale také jeho vliv na okolní struktury. Všímáme si tahu, teploty, rytmu.
Páteř, klouby, svaly a vnitřní orgány se vzájemně ovlivňují. Pro terapii je, proto důležité zaměřit se, jak na ošetření facií, svalů, kloubů, ale také na ošetření vnitřních orgánů a jejich závěsného aparátu. Jen tak může být terapie komplexní.
Dlouhodobé bolesti ramene mohou být například způsobeny problémem v oblasti jater nebo žaludku. 1 až 2 ošetření viscerální manipulací pak pacientovi zajistí úlevu.
Doporučené indikace:
- Muskuloskeletální obtíže (akutní i chronické bolesti zad, skolióza, spondylolistéza, degenerativní onemocnění páteře a kloubů, onemocnění periferních kloubů, zmrzlé rameno, tenisový loket, syndrom karpálního tunelu, bolesti krční páteře po autonehodě, sportovní úrazy)
- Žaludeční a střevní poruchy (kolika, žaludeční vředy, gastritida, vředy dvanácterníku, hemoroidy, zácpy, trávící obtíže)
- Bolesti jater, žlučníku, slinivky (kameny v játrech a žlučníku, cholecystitida, pankreatitida, neinzulínová cukrovka). Rehabilitace pacientů po odstranění žlučníku
- Ledvinové poruchy (močové kameny, pyelonefritida, bolesti močového měchýře, inkontinence, cystitidy)
- Pokles vnitřních orgánů (u žen zejména močového měchýře po porodech)
- Prostatitida, impotence, bolesti pohlavních orgánů
- Gynekologická onemocnění (poruchy menstruačního cyklu, bolestivá menstruace, chronické pánevní bolesti, polycystóza, záněty podvěsků, pokles a ohnutí dělohy, jizvy po císařském řezu a jiných gynekologických operacích)
- Kožní onemocnění (neurodermatitidy, uhrovitost atd.)
- Kardiovaskulární onemocnění, rehabilitace po srdečním infarktu a mozkových příhodách
- Bolesti ucha, krku a nosu
- Osteochondróza páteře s nejrůznějšími projevy v krčním, hrudním i křížové úseku. Rehabilitace pacientů s poruchami opěrného a pohybového aparátu (artrózy, skoliózy, skřípnuté nervy, roztažení, bolesti)
- Záněty míšních kořenů
- Bolesti hlavy, migrény, poruchy prokrvení mozku
- Bolesti dýchacích cest (chronické bronchitidy, bronchiální astma, bolesti na hrudi)
- Kýly
- Podpora zvýšení imunity (ošetření střev, sleziny a brzlíku)
- Viscerální terapie Viscerální terapie
Kontraindikace:
- akutní zánět (mimo akutní zánět močového měchýře – v tomto případě přináší ošetření viscerální terapií velkou úlevu)
- rakovina
- velká bolest
- aneurisma aorty
- akutní trombózy
- horečnatá onemocnění